Endüstriyel Tip Fırınlar

Otomatik Konveyörlü Kurutma Fırını

Otomatik kot kurutma fırını, işletmenin iş akışı veya yerleşim planına göre U dönüşlü ya da Tünel tip olarak seçilebilir.

Fırınlarda termoblok (ısıtma ünitesi) fırının yan tarafında ayrı bir bölüm olarak imal edilir.

Termoblok ünitesinde kullanılan oransan brülör sayesinde, sistemde minimum enerji harcanır.

Isıtma Ünitesi 310 kalite paslanmazdan imal edilerek uzun yıllar sorunsuz olarak çalışma imkanı sağlar.

Fırında hava kanalları tabandadır. Konveryöre asılan pantolon fırının her noktasından geçeceği için, pantolonlar arasında hiçbir fark oluşmaz. Fırın içerisinde farklı noktalardan alınan ölçümler, kontrol panosuna aktarılır.

Kontrol panosu bu sıcaklıkların ortalamasını alarak brülörü devreye sokar ve çıkarır.

Aynı zamanda bu sıcaklıklar kontrol panosu ekranında dijital olarak gösterilir, böylece operatör, fırının her noktasındaki sıcaklığı gözlemleyebilir.

Sistemde kullanılan taşıma hattı “Kardan Şaftlı” konveyör sistemi olup, özel olarak dizayn edilmiştir.

Manoray üzerinde çalışan arabalar haraketleri halinde rahat bir şekilde çalışmakta olup, pantolon asma aralıkları 400 mm ‘dir.

Konveryör’ün tahrik sistemi düşük devirli alternatif akım motorlu ve redüktörlü tiptedir.

Konveyör sisteminde, zincire haraketi değişik hızlarda ayarlanan frekans ayar cihazı sağlamaktadır.

Konveyörde hız ayarı 0.5 m – 3 m/dak arasında yapılabilmektedir. Böylece içeride haraket eden pantolonun fırınlanma süresi ayarlanabilmektedir.

Tablo Video

Arabalı Kurutma Fırını

Termobloklu Kot Kurutma fırını, Sandviç tipte demonte panellerden oluşmaktadır.

Paneller arasında izolasyon olarak 80 kg/m³ kayayünü ve camyünü kullanılmaktadır.

Fırının türüne göre ısıtma ünitesi seçilerek fırının arka kısmına monte edilmektedir.

Fırında gazlı veya mazotlu ısıtma tercih edildiği taktirde, ısıtma ünitesi paslanmaz çelikten imal edilmektedir.

Yanma odası fırının içinde ayrı tutulduğundan, her hangi bir şekilde fırın içine alev, kurum, pislik vs gelmemekte ve pantolonlar üzerinde iz oluşmamaktadrı.

Fırının iç kısmında istenilen sıcak havayı homojen olarak dağıtan hava kanalı ve üfleme menfezleri mevcuttur.

Fırın normal zeminde rahatlıkla kullanılabilmekte ve fırın tabanındaki kanallar zeminde yürüyen arabanın içeriye rahatlıkla girmesine olanak sağlamaktadır.

Fırın ilk çalıştırmada istenilen sıcaklığa (ortalama 160 °C) 25-30 dak. İçerisinde ulaşmaktadır.

Fırına her köşesinde sıcaklık max. 3 °C değişir ve ayarlanan sıcaklığa ulaştığında otomatik sıcaklık kısıtlayıcı devreye girerek fırının sıcaklığını sabit tutar. Böylece fırında en uygun çalışma şartları elde edilir.

Tablo Video Video

Yarı Profesyonel Konveyörlü Kurutma Fırını

Yarı Profesyonel Konveyorlü Fırın, kullanımı kolay, üretim kapasitesi yüksek ve maliyeti uygun olacak şekilde tasarlanmıştır.

Termoblok ( Isıtma Ünitesi) fırnın arka bölümüne yerleştirilmiştir. Isıtma ünitesi içerisinde, yakıtı aleve dönüştüren brülör sistemi, alevi ısıya dönüştüren paslanmaz çelikten imal edilmiş cehennemlik (exchanger) sistemi ve ısınan havayı fırın içerisinde dağıtan fan sistemi mevcuttur. Fırın panelleri iç kısımda 1 mm Galvaniz sactan, dış bölümünde ise 1 mm Boyalı DKP sactan imal edilmiştir. Paneller arasına, sıcaklığın dışarı kaçmaması için Kaya Yünü ve Cam Yünü karışımından oluşan izolasyon konulur.

Fırın içindeki hava kanalları Galvaniz sactan özel şekillerde imal edilerek, fırının içinde ısınmış havayı homojen olarak dağıtmak üzere tasarlanmıştır.

Konveyor Sistemi, Webb Tipi ( I – Beam Type) olarak isimlendirilen mekanizmadır. Zincir üzerine monte edilen taşıma arabaları, NPI 80-100 profil üzerinde hareket edebilirler. Taşıma arabalarının birim yük taşıma kapasitesi 140 kg/m’dir. Taşıma arabalarının birbirleri arasındaki mesafe 600 mm’dir. Konveyor üzerinde her 600 mm’de bir ortalama 4 adet pantolon asılabilir.

Sistemde, elektrik kumanda panosu içerisindeki malzemeler Siemens ya da Telemechanique marka olarak tercih edilir. Tek noktadan ısı ölçümü alınarak, fırın içerisindeki ısı dengesi ayarlanır. Fırındaki sıcaklık durumuna göre brülör devreden çıkar, ekzost sistemi devreye girer. Böylece fırın içerisindeki ısı dağılımı kontrol edilirken, enerji sarfiyatı minimuma indirilir.

Tablo